ZDIEĽAŤ

V týchto dňoch prebieha u našich protinožcov legendárny Australian Open. Tipovanie víťazov tohto ročníka v jednotlivých kategóriách je opäť náročné. Medzi mužmi sú horúcimi kandidátmi Srb Novak Djokovic a Švajčiari Roger Federer a Stanislas Wawrinka. U žien je situácia komplikovanejšia nakoľko kandidátok je viac. Serena Williamsová klasicky stojí na vrchole tipovacieho rebríčka. Na krk jej ale dýcha Bieloruska Victoria Azarenková a tento rok sa darí aj španielskej tenistke Garbine Muguruzaovej, Poľke Agnieszke Radwanskej a nezaostáva ani Ruska Mária Sharapovová.

 

Austrália ako turistická destinácia

Zápasy bývajú napínavé a možnosť vidieť tenisové esá naživo pod austrálskym nebom je nezabudnuteľná. Pokým my si užívame našu zimu na opačnej pologuli práve vrcholí leto a teploty sa šplhajú k 30 stupňom Celzia. Austrália ponúka návštevníkom stabilný politický systém, dobre udržiavané cestné komunikácie, nízku mieru kriminality a vysoký štandard zdravotnej starostlivosti. Tieto aspekty zvyšujú atraktivitu tejto krajiny a popri relatívne nízkym nákladom aj zvyšujú dopyt po dovolenke strávenej na tomto svetadiele.

Pri návšteve je však dôležité byť si vedomý potenciálnych prírodných rizík, ktoré sa tu vyskytujú, konkrétne sa jedná o lesné požiare, extrémne horúčavy a drsné podmienky na surfovanie. Ak máte dobrodružstvo v krvi, počítajte s dlhými a náročnými túrami bušou a berte ohľad na prítomnosť žralokov na pobrežiach a krokodílov a jedovatých zvierat vo vnútrozemí. Pre užitie si neopakovateľných zážitkov v tejto krásnej krajine potrebujete pár tipov, ako sa správne pripraviť na dovolenku.

V prvom rade majte na pamäti svoju bezpečnosť. Aj keď je úroveň kriminality nízka, je lepšie sa mať na pozore.  V podstate to znamená správať sa ako u nás a nebyť priveľmi dôverčivý a radšej mať svoje veci pod dohľadom. Nezabudnite si krém na opaľovanie s faktorom vyšším ako 30, kvalitné slnečné okuliare a pokrývku hlavy. Ak to bude možné, počas obeda sa zdržujte vnútri, alebo aspoň v chládku a dodržujte pitný režim! Ak sa chystáte podniknúť výpravu do vnútrozemia buďte dobre informovaní o možných požiaroch. Mieste rádiá sú najlepším zdrojom aktuálnych správ.

Pri plávaní na pobreží dodržujte ochranné zóny. Chráni plavcov pred silnými prúdmi a je vyznačená červenými a žltými vlajkami. Niektoré pláže sú pod neustálym dohľadom plavčíkov, ale iné sú strážené len od októbra do apríla. Útoky žralokov sú zriedkavé, ale pre vašu bezpečnosť nevyhľadávajte nočné kúpanie a neplávajte sami. Tiež sa majte na pozore pred medúzami a dodržujte  pokyny a značky, ktoré vás usmernia, kde je kúpanie bezpečné.

Vo vnútrozemí si dávajte pozor na krokodíly pri riekach a ústiach riek. Treba rešpektovať bezpečnostné značky a pýtať sa miestnych odborníkov na rady a tipy pred stanovaním, člnkovaním alebo rybačkou. Pri túrach majte pevnú obuv, najlepšie aj s vyšším členkom, nakoľko môžete natrafiť na jedovaté hady a pavúky. Stretnutia s hadmi sú osudné len výnimočne a protijedy na pavúčie hryznutia sú dostupné od 1981. Pri nejakom incidente vyhľadajte lekársku pomoc čo najrýchlejšie a všetko bude OK.

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ